Logo Tasarım Nedir?

2019-02-26

Online ve offline mecralara cevap veren bir marka kurmaya karar verdiniz. Atmanız gereken ilk adımlardan birinin logo oluşturma olduğunu biliyor muydunuz?

Paylaşın
Logo Tasarım Nedir?

Markanıza ait logo, kim olduğunuzu yansıtan görsel öğedir. Oluşturacağınız ya da oluşturduğunuz kurumsal kimliğin en önemli noktası logodur. Bu sebeple logo tasarımı hem şirketinizin vizyonunu hem de işinizi yansıtabilmelidir. Günümüz dünyasında en az misyon kadar önemli olan logo tasarımı, yaptığınız işlerden imzanıza kadar her alanda anılacak ve markanızla eşleşecektir.

 

Peki Logo Tasarımı Nedir?

 

Logo yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bir şirketin ya da markanın vizyonunu, özelliklerini, alanını görsel olarak yansıtan özgün çizimlere denir.

 

Bir logoda harfler, ikonlar, simgeler bazen birlikte bazen de ayrı ayrı kullanılabilir. Logo tasarımı üzerinde çalışırken hedeflerin öncesinde belli olması, yapılan işle bütünleşebilmesi, akılda kalıcı olması gibi detaylar mutlaka düşünülmelidir.

 

Giderek dijitalleşen dünyadaki artan rekabet ortamının hem hizmet hem de görsel anlamda markaları farklılaşmaya zorladığı bir gerçek. Bu rekabette odaklanmanız gereken en önemli noktalardan biri de; insanlara işinizi görsel olarak nasıl anlatabileceğiniz sorusuna cevap verebilmektir. Görsel hafızanın yazılı hafızadan daha güçlü olduğunu kabul edebiliriz, bu noktada bir şirketin kampanyaları kadar akılda kalıcı bir kimliğe sahip olması da aynı önemi teşkil ediyor. Doğru bir logo tasarımı ile hedef kitlenize ulaşabilir ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

 

Logo Tasarım Çeşitleri Nelerdir?

 

Evet, logo tasarım süreci kendi içinde çeşitlere ayrılmakta ve profesyoneller tarafından buna göre farklı yollar izlenmektedir.

Logo çeşitleri ikonik logolar, yazısal logolar ve kombinasyon logolar olarak 3 farklı ana grupta incelenebilir.

 

Adından da anlaşılacağı üzere ikonik logolar; ağırlıklı olarak harf, rakam, sembol ve özel ikonlardan oluşan, insanların direkt görsel hafızasına hitap eden logo çeşididir. Genellikle belli bir bilinirliğe ulaşmış markalar tarafından tercih edilmektedir.

 

“Logotype” olarak da geçen yazısal logolar ise sadece yazı karakterleri ile ifade edilen logo çeşididir. Bu logo tasarımında herhangi bir ikon ya da sembol kullanılmamaktadır.

 

İkonik ve yazısal özelliklerin birleştiği logo çeşidi ise kombinasyon logolardır. Markalar tarafından en çok tercih edilen logo çeşidi budur. Zira birçok marka sadece görselle ya da sadece yazı ile anılmak yerine her ikisini de kullanarak marka bilinirliğini, misyonunu pekiştirmek ister. Bu logo tasarımı çeşidinde en önemli nokta; hem yazının hem de kullanılacak görsel öğenin birbiri ile uyumlu olmasıdır.

Logo tasarımı sayesinde şirketle ilgili maksimum bilgiyi minimum eforla verebileceğiniz detayını unutmadan bu sürece başlamalı ve tüm çalışmalarınızı yine bu temele oturtarak ilerletmelisiniz.

 

Kurumsal Kimlik Tasarımı ile Logo Tasarımı Arasındaki İlişki Nedir? 

 

Kurumsal kimliğinizi tasarlarken en önemli etkenlerden birinin de logo tasarımı olduğunu belirtmiştik. Zira kurumsal kimliğinizde markanıza oluşacak algı tamamen logonuz üzerinden ilerlemektedir. Kurumsal kimliğinizi oluştururken belirleyeceğiniz kurumsal renk / font, kartvizit, antatli kağıtlar, e-mail tasarımları, reklam tasarımları gibi tüm detaylarla logonuzun algısal olarak uyumlu olması gerekmektedir.

Paylaşın

İlginizi Çekebilir

Logo Tasarım Nasıl Olmalıdır?
Logo Tasarım Nasıl Olmalıdır?

2019-02-26 00:44:59

Başarılı Bir Sosyal Medya Yönetimi İçin 9 İpucu
Başarılı Bir Sosyal Medya Yönetimi İçin 9 İpucu

2019-02-26 00:46:00

Ambalaj Tasarımı Nasıl Olmalıdır?
Ambalaj Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

2019-02-26 00:45:35